Alvaro Vargas Llosa

Mit Che Guevary a przyszłość wolności

 • Autor

  Alvaro Vargas Llosa

 • ISBN

  978-83-61344-25-4

 • Rok wydania

  2011

 • Liczba stron

  140

 • Oprawa

  Miękka

 • Format

  125 x 195 mm

 • Cena detaliczna

  25 zł

 • Ebook

  Brak

Dziś, gdy połowa mieszkańców Ameryki Łacińskiej nadal żyje w ubóstwie oraz gdy znaczna część pozostałej połowy ledwo wiąże koniec z końcem nie mając przed sobą dostępnych gdzie indziej perspektyw, wiele osób nadal patrzy na państwo jako na źródło sprawiedliwości społecznej. Choć wydaje się, że Che Guevara stał się już dla młodych ludzi z zamożnych krajów niegroźnym kapitalistycznym towarem, dla milionów latynoamerykanów i mieszkańców innych nieszczęśliwych krain nadal pozostaje on istotą z krwi i kości, która wcieliła się w dominujące instytucje. 

Niniejsza książka nie ma na celu pokazania jedynie brutalnej prawdy. Zwraca się także ku przedstawieniu alternatywnej ścieżki rozwoju dla ludności krajów rozwijających się. Taki jest właśnie cel esejów: „Liberalizm Ameryki Łacińskiej – Ułuda?” oraz „Indywidualistyczna tradycja Ameryki Łacińskiej”, które zamieszczone zostały tuż po tekście o Che Guevarze. Pierwszy z nich omawia reformy, którym nie udało się zmienić rzeczywistości krajów rozwijających się, zaś drugi stanowi próbę ocalenia przed zapomnieniem długiej tradycji wolności wśród latynoamerykanów – nazwijmy ją tradycją antycheguevarowską – w nadziei, że może ona posłużyć jako inspiracja dla przyszłego społeczeństwa ludzi wolnych. Demaskowanie mitu to pierwszy krok na tej drodze.

Alvaro Vargas Llosa – syn literackiego laureata Nagrody Nobla, Senior Fellow oraz dyrektora w Center on Global Prosperity przy Independent Institute. Peruwiańczyk, uzyskał licencjat z międzynarodowej historii w London School of Economics. Był redaktorem działu komentarzy w „Miami Herald” oraz zamieszcza własne komentarze w „Wall Street Journal”, „New York Times”, „New Republic”, „Los Angeles Times”, „International Herlad Tribune”, BBC oraz „Time”.
Vargas Llosa jest także laureatem Nagrody A.I.R. dla najlepszego programu radiowego dotyczącego spraw bieżących na Florydzie, Nagrody parlamentu Portoryko za obronę wolności, Nagrody za obronę wolności przyznanej przez peruwiańskie Asociación de Pescadores Artesanales de Chimbote, a także Nagrody Wolności Wypowiedzi przyznanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Iberoamerykańskich.