Bł. ks. Roman Archutowski

Historia święta Nowego Testamentu,
czyli dzieje Objawienia Bożego w Nowym Testamencie

 • Autor

  Bł. ks. Roman Archutowski

 • ISBN

  978-83-65546-94-4

 • Rok wydania

  2022

 • Liczba stron

  276

 • Oprawa

  Miękka ze skrzydełkami

 • Format

  145 x 205 mm

 • Cena detaliczna

  39,90 zł

 • Ebook

  Niedostępny

Premiera książki w wakacje 2022 roku!

Patriarchowie i prorocy Starego Zakonu zapowiedzieli przyjście Mesjasza – Zbawiciela świata. Otóż księgi Nowego Zakonu dają nam poznać tę postać.

Mesjaszem jest Pan nasz, Jezus Chrystus. Będąc Bogiem, zstąpił On na ziemię, stał się człowiekiem. Rozwinął swą działalność w Palestynie; tam przed dziewiętnastu wiekami nauczał, czynił cuda, umarł na krzyżu, zmartwychwstał, a w końcu wstąpił do nieba. Za życia Jezus Chrystus ogłosił nową naukę – Ewangelię św., ustanowił sakramenty św., założył Kościół. W ten sposób Jezus Chrystus stał się dla ludzi najdoskonalszym Nauczycielem, ich Zbawcą i wzorem doskonałości.

Właśnie Jezus Chrystus, Jego nauka, czyny, śmierć i zmartwychwstanie, oraz Kościół i jego sakramenty są przedmiotem historii św. Nowego Testamentu.

Fragment Wstępu

* * * 

W 20-leciu międzywojennym ta książka była podręcznikiem do religii w szkołach ponadpodstawowych. Dziś zapewne zdecydowana większość nawet pobożnych katolików nie ma takiej wiedzy, jaką mieli nasi przodkowie. Czas to nadrobić i z pomocą przychodzi wlaśnie podręcznik ks. Archutowskiego. Napisany przystępnym językiem, z logicznym wywodem i chronologią wydarzeń może być cenną pomocą do pogłębiania katolickiej duchowości. 

* * * 

Bł. Ks. Roman Archutowski urodził się w 1882 r. w Karolinie, w rodzinie ziemiańskiej. Po ukończeniu gimnazjum w Pułtusku wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1904 r. Przez rok był wikariuszem w parafii Jeżów, po czym kontynuował studia na Akademii Cesarskiej w Petersburgu.

Po powrocie do Warszawy został prefektem w Gimnazjum Realnym i Prywatnym Św. Stanisława Kostki. Miał wielki talent pedagogiczny i łatwość nawiązania kontaktu z młodzieżą. W 1925 r. został dyrektorem tego gimnazjum. Był autorem najpopularniejszego podręcznika historii Kościoła dla szkół średnich, który obecnie zostaje wznowiony. W 1940 r. został rektorem seminarium warszawskiego.

W 1942 r. został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Po miesięcznych torturach zwolniono go, ale w tym samym roku ponownie uwięziono. Był maltretowany przez służbę więzienną, gdyż nie zamienił sutanny na ubranie cywilne. W marcu 1943 r. został przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie również nieraz był bity i torturowany. Zachorował na tyfus plamisty i zmarł w Niedzielę Palmową, 18 kwietnia 1943 roku.

Jan Paweł II beatyfikował go w gronie 108 męczenników II wojny światowej w 1999 r. w Warszawie.