Julian Dunajewski

Wykład ekonomii politycznej

 • Autor

  Julian Dunajewski

 • ISBN

  978-83-61344-41-4

 • Rok wydania

  2012

 • Liczba stron

  228

 • Oprawa

  Twarda

 • Format

  145 x 205 mm

 • Cena detaliczna

  39, 90 zł

 • Ebook

  Brak

Wykład ekonomii politycznej Juliana Dunajewskiego to wykład zwięzły, jasny i obrazowy. Promujący zdrowy rozsądek, a przede wszystkim zalecający wolność we wszelkich dziedzinach życia jako najlepsze panaceum na wszelkie dolegliwości gospodarcze. Interes prywatny, pobudzający każdego do pracy – powiada Dunajewski – lepszym jest przewodnikiem od ustawy, która niby kosztowna machina działa kosztownie, a nieraz może więcej popsuć niż naprawić.

Julian Dunajewski (1822-1907), jeden z najwybitniejszych polityków końca XIX wieku w Europie. Prawnik, ekonomista, wykładowca i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwolennik liberalizmu ekonomicznego, w swych pracach odwoływał się do myśli Adama Smitha, Jeana Baptiste Saya, Frédérica Bastiata oraz Charlesa Raua. Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa UJ, a następnie trzykrotnie powierzono mu stanowisko rektora i prorektora, członek Akademii Umiejętności.
Karierę polityczną rozpoczął w 1864 r., uzyskując najpierw mandat poselski do galicyjskiego Sejmu Krajowego we Lwowie, a od 1873 r. (do końca życia) miejsce w parlamencie wiedeńskim.
Jeden z przywódców prawicy w walce z centralizmem niemieckim, obrońca języka narodowego. W parlamencie zajmował się sprawami budżetowymi oraz reformą administracyjną, współtworząc projekt organizacji władz administracyjnych dla Galicji. Pod koniec lat 70. XIX wieku został prezydentem Krakowa. W latach 1880-1891 pełnił funkcje ministra skarbu Austrii i jako pierwszy zlikwidował deficyt budżetowy i uzdrowił finanse. Niezwykle ceniony przez cesarza Franciszka Józefa I, został odznaczony przez niego m.in. Wielkim Krzyżem Orderu Św. Szczepana i Wielką Wstęgą Orderu Cesarza Leopolda.
Po powrocie do Krakowa mieszkał w pałacyku przy ul. Podwale 11, stąd część tej ulicy nazwano potem jego nazwiskiem. Zmarł 9 listopada 1907 r. w Krakowie. Autor prac: Ziemia i kredyt. Studium ekonomiczne (1864), O instytucjach gminnych (1850), Zarys organizacyjny władz administracyjnych w Galicji (1871, z Wiktorem Kopffem i Dionizym Skarżyńskim), Wykład ekonomii politycznej (cykl wykładów opublikowany w 1935).

Tym tomem nasze wydawnictwo rozpoczyna druk serii zatytułowanej: Klasyka polskiej myśli wolnorynkowej. W drugim tomie przypomnimy dorobek Włodzimierza Czerkawskiego. Łącznie planujemy wydać 8 tomów. Mamy nadzieję, że seria klasyków polskiej myśli wolnorynkowej spotka się z państwa pozytywnym odbiorem.