Sławomir Suchodolski
W krainie sanacyjnych absurdów. Podróż druga

-
Autor
Sławomir Suchodolski
-
ISBN
978-83-65546-95-1
-
Rok wydania
2022
-
Liczba stron
400
-
Oprawa
Twarda
-
Format
145 x 205 mm
-
Cena detaliczna
49,90 zł
-
Ebook
W przygotowaniu
PREMIERA KSIĄŻKI W WAKACJE 2022!
Druga część znakomitych esejów historycznych poświęconych sanacyjnym absurdom autorstwa niezmordowanego Sławomira Suchodolskiego.
W latach trzydziestych, tłumaczył Kasprowicz, grasowali w całej Polsce – a Gdynię upodobali sobie szczególnie – poborcy „czwartego podatku”. Gwoli wyjaśnienia – w sanacyjnej II RP były, upraszczając kwestie fiskalne, trzy grupy podatków: państwowe, samorządowo-komunalne i składki na ubezpieczenie społeczne. „Czwartym podatkiem” zaś Kasprowicz nazwał bezceremonialne wymuszanie drogich prenumerat w sanacyjnej prasie i ogłoszeń w niej, różnych przedpłat i subskrypcji na dzieła Piłsudskiego, o Piłsudskim i jego „wiernych uczniach”. No i właśnie u z góry upatrzonych ofiar zjawiali się poborcy „czwartego podatku”, czyli „uprzywilejowani akwizytorzy zaopatrzeni w (…) pisma polecające od Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, Związku Strzeleckiego, Związku Legionistów, często (…) nawet w >>żelazne listy<< od członków rządu czy innych wysokich instancji hierarchii państwowej”. Tacy bezczelni akwizytorzy wymachiwali papierkiem polecającym (podpisanym przez wpływową osobę) przed nosem ofiary – najczęściej przedsiębiorcy, prezesa czy dyrektora firmy. „Anons, który dla przedsiębiorstwa przeważnie nie miał żadnej wartości i musiał być słono opłacony, lub kupno egzemplarza jakiegoś jubileuszowego wydawnictwa czy drogiego almanachu, były to zwykłe formy wymiaru tego >>czwartego podatku<<. Były i inne sposoby, jak subwencja czy dotacja na różne cele specjalne. Najulubieńszym zaś narzędziem wymuszania były numery specjalne niektórych wpływowych dzienników prosanacyjnych”.
Fragment rozdziału XI
Sławomir Suchodolski (ur. w 1965 r. w Gdańsku) – historyk, publicysta i nauczyciel historii. Współautor i autor dwudziestu trzech książek (podręczników licealnych, opracowań metodycznych, zbiorów źródeł, ćwiczeń, testów i esejów historycznych m.in. Jak sanacja budowała socjalizm, Czarna księga sanacji, Piłsudski i sanacja – prawda i mity, W krainie sanacyjnych absurdów. Podróż pierwsza) oraz sześćdziesięciu artykułów („Najwyższy CZAS!”. „Magna Polonia”, kaszebsko.com).