Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności
Szlachcic z Koluszek w Koluszkach | 2018-05-21
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z naszym rodakiem, urodzonym w Felicjanowie, mieszkającym obecnie w Stanach Zjednoczonych, Henrykiem Skwarczyńskim.
Wspominaliśmy już o pisarzu przy okazji Witryny literackiej, promującej lokalnych pisarzy i poetów. 23 maja zapraszamy do księgarni na godz. 17.00 na film (przy dobrej herbacie) o Henryku Skwarczyńskim, zrealizowany w 2003 roku przez TVP Łódź. Nagranie otrzymaliśmy dzięki uprzejmości dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki w Łodzi. 30- minutowy dokument przybliży nam postać pisarza, a dla chętnych mamy książki autora w języku angielskim, przysłane nam zza oceanu :)
 
 
 
Na twórczość Skwarczyńskiego i jego związek z Koluszkami natrafiliśmy całkiem przypadkowo, przeszukując ofertę pod kątem wzmianek w literaturze o naszym mieście. Strzał w dziesiątkę ułatwił tytuł książki, który jak się okazuje jest nieco przewrotny, ale o tym dowiecie się na spotkaniu.
Skwarczyński urodził się w Felicjanowie, w drewnianym domu, który do tej pory możemy zobaczyć przy przejeździe kolejowym.
Rodzice pisarza brali udział w Powstaniu Warszawskim. Stanisława Skwarczyńska, wnuczka powstańca styczniowego, ukończyła gimnazjum w Koluszkach, którego jednym z fundatorów był jej ojciec. Zdzisław Skwarczyński, znany profesor literatury polskiej, rektor Uniwersytety Łódzkiego, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, przed wojną również był związany z Koluszkami.
Henryk Skwarczyński to wybitny polski pisarz i podróżnik. Były korespondent Radia Wolna Europa w Nowym Jorku i Głosu Ameryki w Waszyngtonie. Wykładowca Defence Language Institute w Kalifornii. W Polsce ukazały się m.in. takie jego powieści jak "Słomiane morze" i" Uczta głupców", także proza autobiograficzna "Z różą i księżycem w herbie" i "Majaki Angusa Mac Og", sensacyjna książka o charakterze politycznym "Jak zabiłem Piotra Jaroszewicza" oraz "Szlachcic z Koluszek w Ameryce i innych egzotycznych krajach". Pisarz mieszka z żoną, poetką Egle Juodvalke, na przedmieściach Chicago w La Grange.
 
Strona wydarzenia na Facebooku: 
 

Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X