Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności

Prawa dziejowe - Feliks Koneczny

Autor: Feliks Koneczny
ISBN: 978-83-65546-75-3
Rok wydania 754
Il.stron:
Oprawa Twarda
Format: 145 x 205 mm
Cena detaliczna: 65.00
Nasza cena:
Dostępność: w przygotowaniu
Ebook: nieProfesor Feliks Koneczny (1862-1949) jest naszym polskim Arystotelesem. Nikt nie wniósł tak wiele dobrego do rozumienia historii, życia społecznego, polityki, prawa, cywilizacji i kultury – jak On. Zawsze gotowy poznawać prawdę i wierny jej do końca, łączył studia historyczne z głębią realistycznych dociekań filozoficznych. (...)

Znając i rozumiejąc dzieje zdaniem Konecznego musimy jako ludzie rozumni budować tylko cywilizację łacińską. Nie da się jednak jej skutecznie tworzyć i rozwijać nie będąc katolikiem. Pisał My Polacy zginiemy marnie, jeśli nie będziemy przodować duchowo. Polska nie wyplącze się, jeśli będzie opuszczać cywilizację łacińską, lecz jeśli będzie się jej trzymać ściśle, nie tylko się wyplącze, ale zajdzie daleko i wysoko (Prawa dziejowe, str. 734).

Dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ Chełm

 

Czyż to nie przeciwne rozsądkowi – zapytuję się w listopadzie 1943 roku – żeby zaczynać nową książkę, nie wiedząc, gdzie wypadnie szukać noclegu na najbliższą noc, w ciągłej niepewności i o wodę, ogień i dach nad głową? W czasie, gdy dekalog zawieszono, a wszelką własność prywatną faktycznie zniesiono, kiedy w formy prawne stroi się samo tylko bezprawie? A rękopisy, przechodząc z kryjówki do kryjówki, mogą się znaleźć niespodzianie gdzieś w takim miejscu, o którym sam autor nigdy się nie dowie? Oczywiście, że rozpoczynanie niniejszej książki jest przeciwne rozsądkowi, lecz rozum składa się nie z samego tylko rozsądku. A czyż nawet da się żyć samym tylko rozsądkiem? Z reguły trzeba się nim wprawdzie kierować, ale czasem pewne zboczenie może nawet być obowiązkiem. Książka zaś staje się jakby via maior nad autorem, albowiem stanowi prostą konsekwencję, następstwo i wynik poprzednich mych prac.

Fragment książki


 

Zdjęcia powiązane z książką


Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X