Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności
Relacja z wieczoru autorskiego prof. Grzegorza Kucharczyka | 2015-10-29

21 października 2015 r. odbył się w poznańskim Pałacu Działyńskich wieczór autorski znanego historyka prof. Grzegorza Kucharczyka i jego najnowszej książki Christianitas. Od rozkwitu do kryzysu.

Organizatorami spotkania było Wydawnictwo Prohibita, poznański klub "Polonia Christiana" oraz Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej.

 

Jak zauważył na wstępie spotkania prof. Henryk Krzyżanowski, jemu osobiście najbardziej podoba się w książce teza, że mimo trwającego kryzysu cywilizacji łacińskiej nie jest to kryzys zdeterminowany i nic już nie możemy zrobić poza przyglądaniem się jego postępom. Odwrotnie, historia nie jest zdeterminowana.

Autor cytując słowa Jana Pawła II przypomniał, że "nie powinniśmy ulegać naiwnemu przeświadczeniu, że można znaleźć jakąś magiczną formułę, która pozwoli rozwiązać problemy naszej epoki. Nie. Nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona nas napełnia. Ja jestem z wami. Nie trzeba zatem poszukiwać nowego programu. Program już istnieje, ten sam co zawsze: zawarty w Ewangeliach i żywej tradycji Kościoła. Jest on skupiony w swojej istocie wokół samego Jezusa Chrystusa, którego mamy kochać i naśladować". I takie jest główne przesłanie, jakie wychodzi z kart tej książki.

Niniejsza książka jest o kryzysie. Tym najpoważniejszym, bo dotykającym sfery ducha, kryzysie naszego kręgu cywilizacyjnego ukształtowanego przez chrześcijaństwo przekazane ludom Europy przez Kościół rzymski. Nasze czasy są świadkiem znacznego przyspieszenia i pogłębienia zjawisk kryzysowych. Zmienia się postać tego świata – coraz szybciej i w coraz gorszym kierunku.


Święty Jan Paweł II już w 1982 roku mówił: „Duch tego świata pragnąłby, byśmy skapitulowali w najbardziej podstawowych zasadach życia chrześcijańskiego. Dziś, jak nigdy przedtem, podstawowe prawdy wiary są kwestionowane, a wartości etyki chrześcijańskiej atakowane i ośmieszane. Rzeczy, które budziły oburzenie poprzedniej generacji, teraz zapisane są w księgach ustawodawczych społeczeństwa! Te procesy należą do zjawisk największej wagi i nie można ich nie dostrzegać, nie udzielając na nie odpowiedzi, ani też nie wystarczy tu banalna odpowiedź. Sprawy o tak wielkiej doniosłości wymagają pełnej uwagi naszego chrześcijańskiego sumienia”.
Od czasu, gdy papież z Polski wypowiadał te słowa, minęło ponad trzydzieści lat, wyrosło całkiem nowe pokolenie Europejczyków, czy szerzej – ludzi Zachodu, które mierzy się nie tylko z „kulturą aborcji” i „kulturą antykoncepcji”, ale z coraz silniejszymi wysiłkami w kierunku radykalnej „dekonstrukcji” rodziny, płci oraz istoty ludzkiej. Któż by się spodziewał jeszcze parę lat temu, że na synodzie biskupów w Watykanie z dużym trudem uda się odrzucić pomysły dowartościowujące dewiacje i cudzołóstwo. Jak pokazał synod z października 2014 roku, większość biskupów uważa, że trzeba iść w tym nowym „kierunku duszpasterskiej wrażliwości”. Zabrakło jedynie większości kwalifikowanej.

 

Prof. Kucharczyk powiedział, że na książkę składają się teksty, które powstawały przy różnych okazjach i różnych okolicznościach, ale ich spoiwem jest pewna jasna linia tematyczna, o której wspomniał w czasie wykładu. Nie są to również tzw. odgrzewane kotlety, bo zdecydowana większość tekstów ukazuje się w wersji poszerzonej i uzupełnionej.

Można już obejrzeć wykład z wieczoru autorskiego:

 

 

 

 


Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X