Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności
Alejandro Chafuen w Krakowie | 2012-09-04

Fundacja PAFERE oraz Klub "Polonia Christiana" w Krakowie zapraszają na wykład pt. "Katolickie korzenie wolnego rynku", który w dniu 9 września 2012 r. o godz. 18:00 wygłosi prof. dr. Alejandro A. Chafuen - wybitny historyk myśli ekonomicznej, znawca dorobku późnych scholastyków, autor książki Wiara i wolność. Myśl ekonomiczna późnych scholastyków http://multibook.pl/pl/p/Alejandro-A.-Chafuen-Wiara-i-wolnosc.-Mysl-ekonomiczna-poznych-scholastykow/1768

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej hotelu Miodosytnia przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie. Wykład będzie połączony z promocją książki prelegenta zatytułowanej: Wiara i wolność. Myśl ekonomiczna późnych scholastyków http://multibook.pl/pl/p/Alejandro-A.-Chafuen-Wiara-i-wolnosc.-Mysl-ekonomiczna-poznych-scholastykow/1768 .Fragmenty książki można przeczytać na stronie fundacji PAFERE: wystarczy kliknąć tutaj. Wykład będzie tłumaczony na język polski. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Notka na temat książki: Powszechnie przyjęło się uważać, że początkiem nowożytnej teorii ekonomii są dzieła Adama Smitha. Dorobek hiszpańskich scholastyków z XVI i XVII wieku, związanych z Uniwersytetem w Salamance, został w znacznej mierze zapomniany.
Rozważając niuanse takich zagadnień jak sprawiedliwa cena oraz legitymizacja własności prywatnej, ci katoliccy teolodzy i filozofowie jako pierwsi wysunęli koncepcje, współcześnie zazwyczaj kojarzone są ze Smithem. W Wierze i wolności Alejandro A. Chafuen powołuje się na wiele tekstów prawdopodobnie nieznanych czytelnikom.
W swej pracy udowadnia, iż korzeniami współczesnej ekonomii są między innymi prawo naturalne i teologia moralna która została zapoczątkowana przez św. Tomasza z Akwinu, a kontynuowana i dopracowana właśnie przez hiszpańskich scholastyków z zakonu dominikanów (Francisco de Vitoria i Domingo de Soto), franciszkanów (Jaun de Medina oraz Luis de Alcala) i jezuitów (Luis de Molina, Juan de Mariana). Jego książka jest wyzwaniem zarówno dla ekonomistów oraz teologów, jak i zwykłych czytelników. Wskazuje bowiem na potrzebę oparcia współczesnej ekonomii i nauki Kościoła w tym zakresie na fundamencie nienaruszalności prawa własności

Alejandro A. Chafuen (ur. 1954) jest założycielem i prezesem Atlas Economic Research Foundation, powstałej przy Uniwersytecie George Mason w Wirginii, członkiem zarządu ACTON Institute. Z pochodzenia Argentyńczyk, pobierał nauki w Grove City College w Pensylwanii i na Katolickim Uniwersytecie Argentyńskim. Jest jednym z czołowych światowych badaczy tomistycznej i późnoscholastycznej myśli ekonomicznej. Wykładał między innymi na Universidad Francisco Marroquin (Gwatemala), Narodowym Uniwersytecie Hispanoamerykańskim (Oakland w Kalifornii) oraz na Uniwersytecie Buenos Aires i Katolickim Uniwersytecie Argentyńskim. Jego felietony publikowały "La Nación" i "The Wall Street Journal".


Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X