Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności
Blog "Zapiski historyka" o pamiętniku o. Westona | 2020-07-06

Licząca sobie nieco ponad 140 stron pozycja, po raz pierwszy ukazała się w Polsce w czasopiśmie "Misje katolickie. Czasopismo Ilustrowane Miesięczne" w 1886 roku. W Anglii zaś, stała się częścią większego zbioru zatytułowanego "The Troubles of Our Catholic Forefathers" opublikowanego w 1872 roku. Był to wydany drukiem zbiór, nieopracowanych nigdy rękopisów dotyczących prześladowań angielskich katolików w czasie rządów Elżbiety I. 

Postać Westona SJ, podobnie zresztą jak temat represji jakie dotykały mieszkańców Anglii, nie uznających obrzędów religijnych sprawowanych w ramach Angielskiego Kościoła państwowego, w Polsce jest prawie nieznany. Przed II WŚ próbowało się nim bawić kilku polskich historyków, ale współcześnie temat ten jest wybitnie niszowy. A przecież jest o czym opowiadać w tej kwestii, biorąc pod uwagę fakt, że Polaków i Anglików, zarówno ze strony katolickiej, jak i protestanckiej łączyło wiele wspólnych spraw.

 (...)

Zapraszamy do zapoznania się z całą recenzją Pamiętnika

ZAPISKI HISTORYKA

Pamiętnik z czasóww prześladowań angielskich za panowania Elżbiety I  jest dostępny w wersji papieorwej oraz elektronicznej. 


Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X