Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności
Warszawska promocja książki Roberta Rudnickiego | 2019-06-14

12 czerwca odbyło się w Warszawie spotkanie z Robertem Rudnickim – historykiem, nauczycielem, autorem biograficznej książki odtwarzającej losy życiowe nieznanego Polakom, Wiesława Ignacego Renkego. W upalne popołudnie w sali SWS zjawili się prawdziwi pasjonaci historii, w tym również p. Leszek Żebrowski, który zrobił wprowadzenie do wykładu autora książki. 
Nagranie będzie niebawem w całości dostępne na kanale WykleciTV, a wystąpienie p. Żebrowskiego jest już dostępne na naszym wydawniczym kanale, więc nie ma co streszczać wypowiedzi gości. Warto w tej chwili zatrzymać się na odpowiedzi jednego z największych polskich wydawnictw, które na propozycję wydania maszynopisu Roberta Rudnickiego napisało wprost, że wydanie takiej książki mija się z celem, bo nie ma w niej niczego sensacyjnego, niczego skandalicznego, co mogłoby się rozsierdzić opinię publiczną, czyli pisząc wprost: zainteresować ją. Okazuje się, że dziadkowie dzisiejszego średniego pokolenia Polaków, nie warci są upamiętnienia bo nie robili niczego skandalicznego. Przykład Wiesława Renkego (rocznik 1912) pokazuje, że z pewnej perspektywy – gdy celebryci mówią wprost, że w przypadku konfliktu zbrojnego nie kiwnęliby palcem w obronie Polski – wydanie takiej książki jest rzeczywiście problematyczne. Problematyczne ze względu na fakt, że mało kto w ogóle chce się pochylić nad książką wartościową. Kilkanaście wysłanych egzemplarzy recenzenckich i cisza. Kilka zapytań do redaktorów, którzy wcześniej recenzowali nasze książki i ledwie jedna odpowiedź, zresztą odmowna, żeby nawet nie wysyłać, bo i tak „góra” nie puści, bo już jest przesyt tą tematyką...

Ale choćby i wydanie tej książki było deficytowe finansowo to naszym zdaniem wydawać takie książki po prostu trzeba. Kto ma je wydawać, jak nie takie wydawnictwo jak nasze? Kiedy, jak nie teraz, gdy ostatni świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą?

Patrząc jednak nawet z tej bardzo przyziemnej perspektywy wielkiego wydawnictwa to jednak było coś szalonego w działalności Wiesława Renkego. Młody człowiek, obiecujący sportowiec, który dopiero co założył rodzinę i urodził mu się syn, rzuca to wszystko w imię jakichś wyższych wartości, walczy, ginie. Czyż to nie ma w sobie czegoś z szaleństwa? Owszem, w jego pokoleniu nie było to nic nadzwyczajnego, ale już patrząc na to okiem dzisiejszych dwudziestolatków, takie wybory życiowe byłyby odebrane jako co najmniej „kontrowersyjne” lub zwyczajnie „nieżyciowe”.

Kto chce poznać historię, która nie ma prawa się dobrze sprzedać, niech zatem sięgnie po tę książkę.

 

Wykład Leszka Żebrowskiego:

➡️ https://youtu.be/RNLBze5hz00

Zakup książki: 
➡️ http://bit.ly/2wKKPBD

 


Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X