Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności

Intelektualiści a socjalizm - Friedrich von Hayek

Autor: Friedrich von Hayek
ISBN: 978-83-61344-27-8
Rok wydania 2012
Il.stron: 40
Oprawa Miękka
Format: 145 x 205 mm
Cena detaliczna: 9.90
Nasza cena: 5.90
Dostępność: dostępna
Ebook: nie



Sięgając po ten esej Czytelnik może poznać tajniki wdrażania pewnych koncepcji przez ludzi określonych przez Hayeka mianem „zawodowych sprzedawców idei”. Typowy współczesny intelektualista czy też „autorytet moralny” nie musi posiadać specjalnej wiedzy o niczym szczególnym, również w temacie o którym dyskutuje, albo wypowiada się z pozycji ex cathedra, nie musi być nawet specjalnie inteligentny, aby pełnić swoją rolę jako pośrednika w szerzeniu idei. Do jego miana kwalifikuje go szeroka gama tematów, o których może w każdym momencie mówić albo pisać oraz pozycja albo zwyczaje, dzięki którym zaznajamia się z nowymi ideami wcześniej niż ci, do których sam się zwraca. Owi „zawodowi sprzedawcy idei” są jedną z głównych przyczyn dla których wielu ludzi, zdawałoby się na pierwszy rzut oka rozsądnych, słysząc opinie intelektualistów, wyłącza automatycznie własny rozum przyjmując poglądy i opinie zasłyszane, za własne.

W świetle najnowszej historii okazuje się dość dziwne, że świadomość tego, iż władza decyzyjna spoczywa w rękach zawodowych sprzedawców używanych idei nie jest jeszcze powszechna. Rozwój polityczny świata Zachodu w ciągu ostatnich kilku stuleci dostarcza tutaj najlepszego przykładu. Socjalizm nigdy i nigdzie nie był na początku ruchem klasy robotników. W żadnym przypadku nie jest on pomocnym ani koniecznym dla interesów tej klasy, nie jest też oczywistym lekarstwem na oczywiste zło. Jest konstrukcją teoretyków, wywodzącą się z pewnych kierunków abstrakcyjnej myśli, przez długi czas znaną tylko intelektualistom, a nakłonienie klas pracujących do przyjęcia go za swój program wymagało ze strony tych intelektualistów długich wysiłków.
Fragment eseju

Friedrich August von Hayek (1899-1992), austriacki ekonomista i filozof polityki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii w 1974 roku założyciel i pierwszy prezes Mont Pelerin Society, wykładowca akademicki na wielu uniwersytetach, autor kilkunastu książek, w tym m.in. wydanych w języku polskim Indywidualizm i porządek ekonomiczny, Droga do zniewolenia, Konstytucja wolności czy Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu. Uznawany za jednego z najwytrwalszych obrońców wolności osobistej i gospodarczej w XX wieku.

 

Zdjęcia powiązane z książką
Książki powiązane
Jacek Kacperski | Szkoła austriacka wobec socjalizmu

Książka Kacperskiego to najlepsze wprowadzenie do szkoły austriackiej ekonomii. Zdecydowanie polecamy wszystkim, którzy chcieliby poznać tę najciekawszą ze szkół ekonomicznych.W pracy znajdziemy historię tego nurtu, najważniejszych przedstawicieli, zasady oraz idee, które są najważniejsze dla tego nurtu myśli ekonomicznej, a także argumenty przeciwko niemożliwości spełnienia marzeń socjalistów różnej maści. 

NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY



Michał Wojciechowski | Moralna wyższość wolnej gospodarki

Tworzenie dóbr materialnych to służba ludziom. Gospodarowanie jest więc z natury moralne, choćby nadużycia kierowały je na złe tory. Zdrowy i sprawiedliwy ustrój gospodarczy opiera się na prawie do własności (przykazanie „nie kradnij”) oraz na wolności, przysługującej osobie ludzkiej. Taki ustrój stwarza warunki dla pracy i przedsiębiorczości i zmniejsza obszary biedy. Przeszkodą jest natomiast biurokratyczne państwo. Książka Moralna wyższość wolnej gospodarki omawiając te tematy sięga do Biblii, nauczania Jana Pawła II i refleksji ekonomiczno-moralnej. 

NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY



Frederic Bastiat | Frederic Bastiat - Lekcja zdrowego rozsądku

W sprzedaży od 2012. rocznicy urodzin Frederica Bastiata, czyli od 30 czerwca 2013 roku. Po raz pierwszy po polsku genialny Bastiat w wersji audiobooka!

Lekcja zdrowego rozsądku to najlepsze z najlepszych pamflety i eseje wielkiego francuskiego pisarza i demaskatora interwencjonistycznych iluzji, Frédérica Bastiata (1801-1850). 





Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X