Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności

Wiesław Ignacy Renke (1912-1944). Życie i działalność kierownika politycznego Obozu Narodowego - Robert Rudnicki

Autor: Robert Rudnicki
ISBN: 978-83-65546-32-6
Rok wydania 2018
Il.stron: 376
Oprawa Twarda
Format: 165 x 235 mm
Cena detaliczna: 49.90
Nasza cena: 45.00
Dostępność: dostępna
Ebook: nie



Wiesław Ignacy Renke - działacz Organizacji Polskiej, najważniejszy aktywista ONR „ABC” w województwie łódzkim, jego organizator w Piotrkowie Trybunalskim oraz Radomsku, w czasie wojny twórca i współtwórca struktur politycznych oraz wojskowych Grupy „Szańca” w Piotrkowie, Krakowie, Częstochowie i Warszawie, a w końcu kierownik Obozu Narodowego w okupowanym kraju, był przedstawicielem środowiska młodego pokolenia ruchu narodowego, które chciało dokonać radykalnych przemian społecznych, stworzyć „Nowy ład” i „Nowego człowieka” w celu zbudowania Wielkiej Polski.

Wizję takiego kraju najpełniej przedstawił jeden z głównych ideologów tego środowiska - Jan Korolec, który napisał: Przyszła Polska będzie Polską radosną. Nie będzie ona jakąś pustelnią, której mieszkańcy będą myśleli tylko o ascezie, nie będzie koszarami, gdzie wszyscy ślepo będą wykonywali rozkazy. Będzie wielkim domem rodzinnym, gdzie wszyscy jego mieszkańcy będą żyli tak jak im głos wewnętrzny nakazuje, to znaczy po polsku. Życiem swoim całym, często nie zdając sobie z tego sprawy, będą budowali Wielką Polskę. A gdy przyjdzie potrzeba, potrafią wyrzec się tego polskiego życia, by na polu chwały umrzeć - po polsku. Chcemy usunąć trapiące nas bolączki, chcemy zbudować nowy ład nie po to, by przypodobać się innym, ale po to, by w Polsce móc żyć zgodnie z naszym katolickim i polskim sumieniem. Wierzymy jednak, że tworząc własne życie dla samych siebie stworzymy wzory, które będą naśladowali inni, że w świecie nastąpi panowanie polskich idei i polskiej myśli”.



[1] J. Korolec, Wizja nowego ładu, „Nowy Ład”, nr 2 (4), październik 1935, s. 2.

 

 

Wiesław Ignacy Renke (1912–1944) należał do czołowych działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego a podczas okupacji niemieckiej – głęboko zakonspirowanej (była to konspiracja w konspiracji) Organizacji Polskiej. Jak wielu innych działaczy i przedstawicieli tej formacji, miał „niepolskie” pochodzenie, co całkowicie przeczy tezie, że było to hermetyczne środowisko wyznawców idei „Polska dla Polaków”. Dziś nie jest on znany szerzej, pojawiają się o nim zaledwie wzmianki i niewielkie przyczynki. Ale z racji rozmachu intelektualnego i sprawności organizacyjnej zasłużył niewątpliwie na wiele więcej.

Lukę tę zapełnia – w postaci bardzo rzetelnej biografii politycznej – praca młodego historyka Roberta Rudnickiego. Może ona być przykładem, jak bardzo cierpliwość, skrupulatność i uczciwość badawcza prowadzi do celu – napisania biografii prawdziwej, wyjaśniającej zawiłości okresu II RP, wojny i okupacji.

Wiesław Renke zginął/zaginął w 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego, lub wkrótce po jego zakończeniu. Niewiele po sobie pozostawił, tym bardziej chwała Autorowi za to, co zrobił dla upamiętnienia tej niezwykłej przecież postaci, przedstawiciela Pokolenia Polski Niepodległej.

Leszek Żebrowski

* * * 

Książka Roberta Rudnickiego to nie tylko bardzo barwna biografia działacza współtworzącego lokalne i centralne struktury podziemia narodowego oraz szkic do portretu jego środowiska. Praca ta przywraca pamięci współczesnych szereg nieznanych dziś faktów i ludzi, ale przede wszystkim przełamuje zmowę milczenia, która od czasów PRL otacza polskich bohaterów związanych z ruchem narodowym, a w szczególności z ONR.     

Dr Wojciech Muszyński (pismo naukowe „Glaukopis”)

 

Zdjęcia powiązane z książką
Książki powiązane
Opr. Arkadiusz Meller, Patryk Tomaszewski | Życie i śmierć dla Narodu! Antologia myśli narodowo-radykalnej lat 30. XX w.

Życie i śmierć dla Narodu! Antologia myśli narodowo-radykalnej z lat trzydziestych XX wieku to prawdziwa perełka i niewątpliwy hit wydawniczy ostatnich lat. Po raz pierwszy bowiem Czytelnicy uzyskują dostęp do tekstów źródłowych, publikowanych przez środowisko przedwojennego ONR. Niniejsza antologia tekstów to swoisty elementarz, tym ważniejszy, bo ukazujący ideę narodowego radykalizmu nie tylko jako paradowanie w mundurach po ulicach polskich miast i wykrzykiwanie prostych haseł, ale jako w pełni usystematyzowany światopogląd, co prawda radykalnie krytykujący rzeczywistość, ale jednocześnie zdecydowanie podkreślający i odwołujący się do wartości będących od wieków fundamentem Polski i Europy.



Grzegorz Eberhardt | Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu

Monumentalna praca na temat największego polskiego prozaika XX wieku. Kto chce poznać i zrozumieć Józefa Mackiewicza, a przy okazji również współczesną Polskę i kondycję polskich elit, musi sięgnąć po tę, wyróżnioną w Literackiej Nagrodzie im. Józefa Mackiewicza, pracę Grzegorza Eberhardta.

 



Stefan Korboński | Bohaterowie Państwa Podziemnego - jak ich znałem

To nie jeszcze jeden leksykon biograficzny. To książka, jak zwykle u Korbońskiego, z mnóstwem anegdot i nieprawdopodobnych wydarzeń, nieznanych faktów i ciekawostek o bohaterach, których znał osobiście. Od tych najbardziej znanych, aż po tych nieznanych lub już zapomnianych.





Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X