Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności

Przyszłość konserwatyzmu - Russell Kirk

Autor: Russell Kirk
ISBN: 978-83-61344-38-4
Rok wydania 2012
Il.stron: 354
Oprawa Miękka
Format: 145 x 205 mm
Cena detaliczna: 39.90
Nasza cena: 33.00
Dostępność: niedostępna
Ebook: nie

Pliki powiązane z książką



„Możliwe, że jestem po złej stronie, ale wolę przegrać w przymierzu z Sokratesem, niż wygrać wraz z Leninem”. Russell Kirk

Russell Kirk (1918-1994) to jeden z najwybitniejszych amerykańskich myślicieli konserwatywnych XX wieku, przez wielu określany mianem Edmunda Burke'a ubiegłego stulecia. Jego książka The Conservative Mind została uznana za jedną z ważniejszych, o ile nie najważniejszą, książką w dorobku amerykańskiej myśli konserwatywnej. Przyszłość konserwatyzmu jest jedną z ostatnich prac Kirka, stanowi swego rodzaju drogowskaz dla wszystkich konserwatystów, jakie wyzwania czekają ruch w najbliższym czasie i jak skutecznie stawić czoło nadciągającemu zewsząd walcowi postępu.

Kirk przekłada XVIII-wieczne konserwatywne ideały Edmunda Burke'a na bardziej przystępny język współczesności. Kirk to pisarz, myśliciel, dżentelmen i arystokrata ducha par exellence.
Prof. Marek Jan Chodakiewicz

Choć Kirk krytykował konserwatywnych indywidualistów – czyli klasycznych liberałów – ja osobiście odnalazłem u niego szereg idei, które bynajmniej z moim „rozpasanym” liberalnym indywidualizmem wcale się nie kłócą.
Prof. Robert Gwiazdowski

Na kartach Przyszłości konserwatyzmu Russell Kirk raz jeszcze zdefiniował konserwatyzm jako dążenie do „ładu zarówno w społeczeństwie, jak i w duszy oraz w sercu”, a jako najważniejsze zadania dla konserwatystów wskazał „zagadnienia serca i umysłu”. Bez wiary chrześcijańskiej i przepojonej nią kultury oraz edukacji, nawet tak potężne państwo jak Stany Zjednoczone upadną. Każde państwo. Dzisiaj, gdy hasło „amerykański konserwatyzm” jest synonimiczne z neokonserwatyzmem realizującym tak mocno krytykowane przez Kirka i innych tradycjonalistów projekty „eksportowania demokracji”, należy powrócić do zagubionego nurtu amerykańskiego konserwatyzmu. A jest to nurt krystalicznej czystości.
Prof. Grzegorz Kucharczyk

Kirk dowodzi, iż konserwatyzm nie jest ideologią, gdyż nie rodzi fanatycznych wyznawców, gotowych na dokonanie każdego aktu, z pogwałceniem podstawowych wartości, tak jak ma to miejsce w komunizmie, faszyzmie i utylitaryzmie. Nie jest kultem Rozumu, ani schematycznym konstruowaniem uprzednio wykoncypowanego planu. Konserwatyzm jest stanem umysłu, typem charakteru, sposobem postrzegania ładu społecznego.
Wojciech Łapiński, prawica.net

NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY

 

Pliki powiązane z książką

Zdjęcia powiązane z książką
Książki powiązane
Grzegorz Kucharczyk | Russell Kirk (1918-1994) - Myśl polityczna amerykańskiego konserwatysty

Pierwsza w Polsce monografia poświęcona jednemu z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli amerykańskiej myśli konserwatywnej. 

Trudno wyrokować jaka będzie przyszłość (w sensie intelektualnym) amerykańskiego konserwatyzmu. Myśl polityczna R. Kirka jest jednak na tyle uniwersalna, zbudowana na tak trwałych fundamentach filozoficznych i literackich, że można ją traktować jako drogowskaz, dla tych, którzy za Oceanem podejmą dzieło odnowy myśli konserwatywnej, w jej najlepszym wydaniu.





Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X