Michał Wojciechowski | Moralna wyższość wolnej gospodarki
Tworzenie dóbr materialnych to służba ludziom. Gospodarowanie jest więc z natury moralne, choćby nadużycia kierowały je na złe tory. Zdrowy i sprawiedliwy ustrój gospodarczy opiera się na prawie do własności (przykazanie „nie kradnij”) oraz na wolności, przysługującej osobie ludzkiej. Taki ustrój stwarza warunki dla pracy i przedsiębiorczości i zmniejsza obszary biedy. Przeszkodą jest natomiast biurokratyczne państwo. Książka Moralna wyższość wolnej gospodarki omawiając te tematy sięga do Biblii, nauczania Jana Pawła II i refleksji ekonomiczno-moralnej.
NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY
Jacek Kacperski | Szkoła austriacka wobec socjalizmu
Książka Kacperskiego to najlepsze wprowadzenie do szkoły austriackiej ekonomii. Zdecydowanie polecamy wszystkim, którzy chcieliby poznać tę najciekawszą ze szkół ekonomicznych.W pracy znajdziemy historię tego nurtu, najważniejszych przedstawicieli, zasady oraz idee, które są najważniejsze dla tego nurtu myśli ekonomicznej, a także argumenty przeciwko niemożliwości spełnienia marzeń socjalistów różnej maści.
NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY
Lawrence W. Reed | Wielkie mity wielkiego kryzysu
NAKŁAD WYCZERPANY
Obraz wielkiego kryzysu gospodarczego lat 1929-1941 przedstawia się najczęściej w sposób zdeformowany, wskazując wolnorynkowy kapitalizm jako przyczynę ekonomicznych problemów i propagując interwencję rządu jako ich rozwiązanie. W niniejszej książce, Lawrence Reed, prezes Foundation for Economic Education, obala ten stereotypowy pogląd i próbuje prześledzić decydującą rolę, jaką w tamtej legendarnej katastrofie odegrała nieskuteczna polityka rządowa.
Thomas DiLorenzo | Jak kapitalizm zbudował Amerykę
NAKŁAD WYCZERPANY
Niniejsza książka to krótkie wprowadzenie do poznania prawdziwej historii Stanów Zjednoczonych.
Jeden z najtrwalszych – i najszkodliwszych – mitów na temat kapitalizmu mówi, że kapitaliści zawsze wyzyskiwali klasę robotniczą. Według głosicieli tego mitu rewolucja przemysłowa była koszmarem, który zmusił amerykańską klasę robotniczą do pracy w nieludzkich warunkach, podczas gdy relatywnie niewielu kapitalistów wzbogaciło się kosztem pracującej biedoty, która zresztą swego jarzma nigdy nie zdołała zrzucić.
Garet Garrett | Istota amerykańskiego sukcesu
Naród amerykański istnieje niespełna dwa i pół wieku. To w dziejach świata tak niewiele, że gdyby uznać całą zapisaną historię ludzkości za jeden dzień, udział w niej Ameryki byłby ostatnią półgodziną. Mimo to, w tak krótkim okresie osiągnęła ona najwyższy na świecie materialny standard życia. Jakie są źródła i istota tego sukcesu, czym był on uwarunkowany – o tym właśnie opowiada niniejsza książka.