Newsletter
Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami naszego Wydawnictwa ?
Aktualności

Fałsz politycznych frazesów, czyli pospolite złudzenia w polityce i gospodarce (eseje z magazyn) - Praca zbiorowa

Autor: Praca zbiorowa
ISBN: 978-83-61344-13-1
Rok wydania 2009
Il.stron: 280
Oprawa Miękka
Format: 148 x 210 mm
Cena detaliczna: 35.00
Nasza cena: 25.00
Dostępność: dostępna
Ebook: nie



Fałsz politycznych frazesów… to zbiór ponadosiemdziesięciu artykułów pochodzących z magazynu „The Freeman”, wydawanego przez amerykańską Foundation for Economic Education. Zebrane w tym zbiorze teksty uporządkowane zostały w pewną logiczną całość, dzięki czemu czytelnik zainteresowany konkretnym zagadnieniem czy problemem ekonomicznym bez trudu znajdzie odpowiedź na interesujący go temat. Fałsz politycznych frazesów bezlitośnie rozprawia się z wieloma mitami, jakie dominują w naszym codziennym życiu gospodarczym.

Masowa krótkowzroczność naszego stulecia objawia się w szacunku, jakim darzymy interwencję państwa. Kiedy dzieje się coś złego, poczynając od wykolejenia pociągu a na zmianach cen giełdowych kończąc, tchórzliwe tłumy zawsze wołają o jeszcze jedną ustawę. Na całym świecie panuje duch zaufania do państwowej wszechwiedzy, co sprawia, że ludzie stają się ślepi i nie dostrzegają nieuniknionych i niepożądanych konsekwencji tej właśnie interwencji, którą aktualnie popierają. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ogromna większość naszych bliźnich wierzy, iż właśnie działanie władzy państwowej stanowi odpowiedź na każdy problem ekonomiczny ubóstwa czy bogactwa.
Fragment Wstępu

NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY

 

 

Zdjęcia powiązane z książką
Książki powiązane
Tymoteusz Juszczak | Ordoliberalizm

Filozofia społeczno-ekonomiczna i polityczna ordoliberalizmu w niewielkim tylko stopniu była dotąd przedmiotem namysłu i studiów polskich badaczy. (…) Pojawienie się przeto na naszym rynku wydawniczym nowego opracowania samo w sobie godne jest dostrzeżenia i zainteresowania. (…) Tymoteusz Juszczak nader słusznie poprzedził wykład myśli ordoliberałów szeroką prezentacją historii niemieckiego liberalizmu XIX i XX wieku, akcentując jego specyfikę na tle uniwersalnych determinant tego kierunku, jak również pryncypiów konserwatyzmu, wpływających na myślenie ordoliberalne. 

NAKŁAD KSIĄŻKI WYCZERPANY



Garet Garrett | Istota amerykańskiego sukcesu EBOOK

Naród amerykański istnieje niespełna dwa i pół wieku. To w dziejach świata tak niewiele, że gdyby uznać całą zapisaną historię ludzkości za jeden dzień, udział w niej Ameryki byłby ostatnią półgodziną. Mimo to, w tak krótkim okresie osiągnęła ona najwyższy na świecie materialny standard życia. Jakie są źródła i istota tego sukcesu, czym był on uwarunkowany – o tym właśnie opowiada niniejsza książka.

„Przenikliwość jego umysłu oraz dynamiczny i bezpośredni język (…) nie mają sobie równych”.

Ludwig von Mises



Garet Garrett | Istota amerykańskiego sukcesu

Naród amerykański istnieje niespełna dwa i pół wieku. To w dziejach świata tak niewiele, że gdyby uznać całą zapisaną historię ludzkości za jeden dzień, udział w niej Ameryki byłby ostatnią półgodziną. Mimo to, w tak krótkim okresie osiągnęła ona najwyższy na świecie materialny standard życia. Jakie są źródła i istota tego sukcesu, czym był on uwarunkowany – o tym właśnie opowiada niniejsza książka. 



Frederic Bastiat | Państwo EBOOK

Bastiat stawia niezwykle ważną kwestię, od rozstrzygnięcia której zależą wybory ideologiczne. Słusznie krytykując mnogość i nieuniknioną w tej sytuacji sprzeczność oczekiwań wobec państwa, wzywa do zastanowienia, czy państwo, ze względu na to, czym jest naprawdę, jest w ogóle zdolne do ich spełnienia. Mimo upływu ponad 150 lat od ogłoszenia tego artykułu, wezwanie Bastiata do odpowiedzi na pytanie "czym jest państwo", nie tylko nie straciło, ale nawet zyskało na aktualności z dwóch co najmniej powodów. Po pierwsze dlatego, że w naukach społecznych coraz mniej chodzi dziś o ustalenie prawdy, a coraz bardziej o realizowanie misji "pedagogicznej", przybierającej niekiedy postać moralizanctwa. Stąd też przewaga definicji postulatywnych, które są raczej katalogiem właściwości pożądanych, a nie rzeczywiście istniejących. Powód drugi, to wynikająca nie tyle z pedagogiki, co z przezorności, intencja ukrycia kryminalnych aspektów funkcjonowania współczesnych państw i pasożytniczego charakteru elit politycznych, wytkniętych nieubłaganym palcem Murraya Newtona Rothbarda. Tymczasem państwo jest po prostu monopolem na przemoc...



Jakub Wozinski | To NIE musi być państwowe

Prowokacyjna, pełna przykładów historycznych jak i współczesnych, napisana z bezwzględną logiką a także z wielką pasją. Obok To NIE musi być państwowe nie można przejść obojętnym. Tę książkę trzeba przeczytać, głęboko przemyśleć przykłady, które najpewniej wywrócą do góry nogami nasze wyobrażenie o instytucji państwa i niepodważalnym dogmacie, że niektóre dziedziny życia ex definitione muszą być państwowe.

 



Michał Wojciechowski | Między polityką a religią

W kwestiach najistotniejszych dla urządzenia państwa jest dziś niewiele ducha chrześcijańskiego. Żyjemy w kraju, w którym można w wielu przypadkach zabijać nienarodzone dzieci; w którym władza wyzyskuje obywateli, krepuje ich inicjatywę oraz zaniedbuje ochronę ich bezpieczeństwa i majątku. Aparat państwa jest przerośnięty i monopolizuje wiele dziedzin. Siły laickie mają możliwości działania nieproporcjonalne do swej liczebności. Tymi właśnie problemami zajmuje się w swojej książce prof. Wojciechowski.



Friedrich von Hayek | Nadużycie rozumu

Nadużycie rozumu jest fascynującą książką z zakresu filozofii nauki i historii idei. Pokazuje, że nowożytny racjonalizm, który jest podstawą sukcesów nauki i techniki, występuje również w wynaturzonej postaci scjentyzmu, prowadzącego prostą drogą do zniewolenia człowieka, a jego kulminacją jest obłędny pomysł uszczęśliwienia całej ludzkości zwany socjalizmem. 



Henry Hazlitt | Cofnięcie czasu

Napisana przez znanego amerykańskiego ekonomistę Henry'ego Hazlitta, jedyna w jego dorobku powieść, to rozwinięcie a właściwie dopełnienie Roku 1984 Nowego wspaniałego świata. O ile bowiem Orwell i Huxley przedstawiali intelektualny paraliż i duchową deprawację bez nadziei na odrodzenie, książka Hazlitta jest odpowiedzią na ich czarny pesymizm.





Wyszukiwarka
Na naszym kanale YouTube


X